Vozy Suzuki > Swift Sport > Technologie

Suzuki Swift Sport - modernizované technologie

 • Vysokootáčkový atmosférický čtyřválec 1,6 litru o výkonu 100 kW (136 k) při 6900 ot./min
 • Vyšší výkon a nižší spotřeba díky proměnné délce sacího potrubí a variabilnímu časování ventilů
 • Lepší pružnost motoru v nízkých otáčkách
 • Kombinovaná spotřeba pouze 6,4 l/100 km (emise CO2 147 g/km)
 • Téměř o 10% nižší spotřeba proti předchozímu modelu
 • Nová šestistupňová manuální převodovka


Rozměry
Nový Swift Sport měří na délku 3,89 metrů, je tedy o 12 centimetrů delší než jeho předchůdce, a o 4 cm delší, než ostatní verze Swiftu. Mohou za to přepracované nárazníky, které vozu dodávají mohutnější výraz. Přes mírný nárůst rozměrů oproti předchozímu modelu ale nový Swift Sport nabízí skvělé jízdní zážitky a dává řidiči pocit hbitosti i v nejužších ulicích města.

Široký rozchod a krátký rozvor v kombinaci se speciálně navrženým zavěšením zadních kol poskytují co nejpřímější zážitek z jízdy. Na šířku měří Swift Sport 1695 mm, výška činí 1510 mm a rozvor náprav je 2430 mm. Zavazadlový prostor pojme 211 litrů, sklopením zadních sedadel dojde ke zvětšení využitelného objemu na 892 litrů.

Podvozek a pneumatiky
Předchozí model stanovil svou ovladatelností a schopností projíždět zatáčky vysoká měřítka. To umožnilo technikům Suzuki zachovat původní konstrukci podvozku a zaměřit se na detaily a další optimalizaci jízdních vlastností pro dosažení ještě intenzivnějších sportovních zážitků v zatáčkách a lepší stability při vysokých rychlostech.

Podvozek nového Swiftu Sport dostal větší ložiska kol, zesílené uložení motoru se silentbloky s větší příčnou tuhostí a silnější ramena zadní vlečené nápravy, která nyní vykazuje lepší směrovou stabilitu.

Proti běžnému modelu Swift se u podvozku verze Sport zvýšila tuhost předních pružin o 15% a zadních pružin o 30%. Náklony karoserie v zatáčkách se tak podařilo redukovat až o 15%.

Ve srovnání s předchozí generací Swiftu Sport používá novinka vpředu o něco měkčí a vzadu naopak tvrdší odpružení. Pro zajištění precizní reakce na změnu směru a vyšší stability v zatáčkách bylo upraveno řízení a zavěšení předních kol typu McPherson. Přední tlumiče dostaly přídavné vnitřní pružiny, což umožnilo při zachování špičkové ovladatelnosti zvolit komfortnější naladění podvozku než u předchůdce.

Standardně je Swift Sport dodáván se 17-palcovými koly z lehkých slitin a pneumatikami o rozměru 195/45 R17, které byly vyvinuty speciálně pro Swift Sport. Nový výrobní proces umožnil vyrábět ráfky tenčí, ale zároveň pevnější. Tím se ušetřil jeden kilogram na každém kole, což snižuje neodpruženou hmotnost a poskytuje přesnější odezvu řízení.

Motor a převodovka
Vyšší výkon a nižší spotřeba paliva. V dnešní moderní době byly oba tyto požadavky prioritou při vývoji nového Swiftu Sport. Atmosférický zážehový čtyřválec M16A o zdvihovém objemu 1,6 l je vylepšenou verzí osvědčeného motoru předchozí generace Swiftu Sport.

Základní architektura pohonné jednotky byla zachována, ale prošla patřičným vývojem. Maximální výkon se zvýšil o 8kW (11 koní) na 100 kW (136 k). Točivý moment narostl ze 148 N.m na 160 N.m, což výrazně zlepšilo zátah motoru.

Zvýšení výkonu bylo dosaženo především díky lepší účinnosti spalování a zvětšením zdvihu ventilů. Optimální proudění vzduchu zajišťuje variabilní časování sacích ventilů a proměnná délka sacího potrubím. Díky tomu se podařilo také snížit kombinovanou spotřebu benzinu ze 7,0 na 6,4 l/100km, přičemž emise CO2 nově činí 147 g/km.

Lepšího plnění válců bylo dosaženo úpravou tvaru sacího potrubí, optimalizovaným časováním sacích ventilů, jejich větším zdvihem a v neposlední řadě variabilní délkou sacího potrubí. Ve středních otáčkách se řídicí ventil během plnění uzavře. Pokud motor pracuje ve vysokých nebo naopak nízkých otáčkách, ventil zůstane otevřený a cesta vzduchu k válcům se tím výrazně zkrátí. Tato funkce zvyšuje okamžitou hodnotu točivého momentu v celém rozsahu otáček.

6ti-stupňová převodovka
Optimalizace motoru výrazně přispěla ke snížení spotřeby, stejně jako nová šestistupňová manuální převodovka (předchůdce měl pět rychlostí). Převodovka byla speciálně vyvinuta pro Swift Sport a umožňuje maximální využívání výkonnostních charakteristik vylepšeného motoru. Díky snížení spotřeby také vzrostl dojezd vozu na plnou nádrž. Díky nové trojité synchronizaci prvního a druhého rychlostního stupně a použití ložisek s nízkým třením se citelně zvýšil i komfort řazení.

S pohotovostní hmotností jen 1 045 kilogramů je nový Swift Sport navzdory velmi bohaté standardní výbavě a mírně větším rozměrům jen o 15 kg těžší než jeho předchůdce. Swift Sport je jedním z nejlehčích vozů ve svém segmentu a díky nárůstu výkonu motoru se snížila výkonová hmotnost z 11,2 na pouhých 10,5 kg/kW.

Vysvětlivky pojmů

 • ABS, Anti-lock Braking System - zabrání zablokování kola při brzdění, a tím i zabrání ztrátě přilnavosti kola k vozovce. Vozidlo je ovladatelné i při prudkém brzdění.
 • EBD, Electronic Brake-force Distribution – elektronické rozdělování brzdné síly na každé kolo dle okamžité změny zatížení během brzdění. Zvyšuje účinnost brzdění, zkracuje brzdnou dráhu. Zvýšení bezpečí zvláště při větším počtu pasažérů.
 • ESP, Electronic Stability Programme - elektronický systém jízdní stability. Umí včas rozpoznat nebezpečí smyku a korigovat situaci přibrzďováním jednotlivých kol. (Suzuki Splash, Suzuki Swift, Suzuki Grand Vitara, Suzuki SX4)
 • TCS, Traction Control System - protiprokluzový systém. Rozpozná protáčení poháněných kol a sníží výkon motoru tak, aby okamžité otáčky kol zůstaly pod touto hranicí. Pomáhá plynulému rozjezdu a bezpečí na kluzkém povrchu. (Suzuki Splash, Suzuki Swift, Suzuki Grand Vitara)
 • VVT, Variable Valve Timing - zvýšení efektivity dosažením vyššího výkonu v širším rozsahu otáček, snížení emisí. Dual VVT zahrnuje sací i výfukové ventily.

Nahlásit neaktuální obsah

Simcar s.r.o.
Holešovská 380
Fryšták u Zlína, 763 16

IČ: 28336526
DIČ: CZ28336526


Prodej nových vozů:

Mob: 724 209 511
Mob: 724 054 986

Auto-servis:
Mob: 724 361 383

Díly, škodní události:
Mob: 777 269 948

Výkup, bazar:
Mob: 606 036 369

Nonstop linka
800 66 55 44 TOPlist